درباره پایگاه  اضافه کردن به علاقه مندیها  نقشه سایت  صفحه اصلی
 

صفحه اصلی>چشمه چشمه زندگی


چشمه چشمه زندگی

۲۹۱

قدرت جن

اجنه قدرت بدنی برتری نسبت به آدمیان دارند و یک جن قوی توان بدنی بیش از دویست انسان را می تواند داشته باشد ولی به لحاظ علمی، قدرت انسان بیش تر است. بشر در آینده به چنان رشد علمی دست می یابد که می تواند به طور عادی با جن ارتباط برقرار نماید و با او معاشرت، دوستی و حتی ازدواج داشته باشد؛ همان‌طور که امروزه رؤیت و استفاده از ریز اندامگانی مانند انواع میکروب ها اعم از ویروس ها و باکتری ها برای بشر عادی شده است. در آینده، جنیان و انسان ها به هم نزدیک می شوند و ارتباط آنان بسیار گسترده می گردد و از یک دیگر بهره می برند و با هم زندگی می کنند.


۲۹۲

کردار جمعی و نظام مشاعی

«إِیاک نَعْبُدُ وَإِیاک نَسْتَعِینُ». این آیهٔ مبارکه به صورت جمع آمده است و بنده به تنهایی ادعای عبادت ندارد؛ چرا که کسی جرأت آن را ندارد به حق تعالی عرض دارد من به تنهایی تو را عبادت می کنم. جمع آمدن این کریمه، دفع من گرایی و خود محوری می کند و اگر کسی در عبادت خویش رشحه ای از شخصیت پروری در خود بیابد به شرک آلوده است. هم چنین در این کریمه، «إِیاک» بر «نَعْبُدُ» پیشی گرفته است؛ چرا که ذات منحصر به اوست و پدیده ها ظهور هستند. نخست باید میخ را کوبید و سپس بر آن لباس آویخت.


۲۹۳

شناخت عوالم با الفبای یکسان

نظام هستی در تمامی عوالم واحد است و قواعد یک عالم در تمامی عوالم جریان دارد. اگر کسی قواعد و اصول شناخت یک عالم را بداند، راه نفوذ به تمامی عوالم و الفبای درک آن را به دست آورده است و می تواند بر اساس آن الفبا و آن قواعد و اصول به آن چه بوده و آن چه هست و آن‌چه خواهد بود دانای کل گردد و قدرت تحلیل هر چیزی را در دست داشته باشد و عقل کل شود.


۲۹۴

پیدایش و گسترش پدیده ها

قرآن کریم می فرماید آسمان ها در حال گسترش است: «وَالسَّمَاءَ بَنَینَاهَا بِأَیدٍ وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ». بر این اساس باید گفت شروع عالم تک سلولی بوده است و ابتدای آفرینش کثرت و انواع وجود نداشته است. نخست آفریده امری است که به صورت عادی بسیط می نماید و همان، عناصر تشکیل دهندهٔ آب بوده است: «وَاللَّهُ خَلَقَ کلَّ دَابَّةٍ مِنْ مَاءٍ» و میلیون ها سال طول کشیده تا زمین از آن به وجود آمده است چنان که قرآن کریم آفرینش آن را برای شش دوره می داند. شش دوره ای که میلیاردها سال طول کشیده است تا عالم در این مراحل شکل گیرد و تکامل یابد و مراد از «یوم» برهه و دوره ای از زمان می باشد: «الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالاْءَرْضَ فِی سِتَّةِ أَیامٍ». البته عالم ناسوت مانند دیگر عوالم هنوز نیز در حال توسعه و گسترش است. بر این اساس، اصل تکامل را باید پذیرفت و امری انکار ناپذیر است و حتی انسان نیز از این قاعده استثناپذیر نیست اما نه آن گونه که می گویند نسل وی از میمون بوده است، بلکه انسان از آب، خاک، گِل چسبیده، گِل خشک، علقه، مضغه، لجن، سلاله، ماء مهین و دیگر مراتب که در سیر صعودی خود داشته است می باشد. تبدل انواع نیز محال نیست هرچند آن چه داروین در این زمینه می گوید در مقام خود نقد شده و اشکالات آن تبیین شده است.


۲۹۵

حرکت وجودی و حرکت جوهری

مرحوم صدرا با طرح نظریهٔ حرکت جوهری و برهانی نمودن آن، تحولی بنیادین در فلسفهٔ خود ایجاد نمود. البته این حرکت، منحصر در پدیده های ناسوتی و مرتبط با ماده است. ما در فلسفهٔ نوین خود، حرکت وجودی را به جای آن طرح نموده که حرکت را نه در جوهر که در وجود می داند. این حرکت به ماده و مادیات منحصر نیست و مجردات را نیز در بر می گیرد تا جایی که می گوییم خداوند متعال هم دارای حرکت وجودی است. البته حرکت به معنای خروج شی‌ء از قوه به فعل نیست، بلکه حرکت تبدیل شدن از شأنی به شأن دیگر و از مرتبه ای به مرتبهٔ دیگر است. با این وصف، خداوند متعال هم چنین وصفی دارد: «کلَّ یوْمٍ هُوَ فِی شَأْنٍ». او در هر روز جلوه ای تازه و نو دارد و نه در هر لحظه یک جلوه، بلکه در هر لحظه ای که به بی نهایت لحظه تقسیم می شود شؤون دارد. پدیده های هستی نیز همواره در جلوه گری های گوناگونی و حرکت از شأنی به شأن دیگر می باشند و هیچ گونه ایستایی در آنان نیست.


۲۹۶

نفی طبیعت

دقت فلسفی می گوید پدیده های هستی چیزی به نام طبیعت ندارد و چنین نیست که برای نمونه، طبیعت ماست سردی باشد، بلکه این چینش در مراتب و هماهنگی با چرخ و چین دیگر پدیده هاست که چنین اثری را برای ماست قرار داده و در صورتی که همین شرایط برای عسل که گفته می شود طبیعتی گرم دارد فراهم گردد، این غذای شفابخش نیز سرد خواهد شد و چنین نیست که به طبیعت و به میل خود گرم باشد. درست است که گفته شود حرکت های اشیا تمامی بر اساس «تجاذب» است و نه میل و طبیعت نهفته در اشیا. اگر به اصل «تجاذب» دقت شود می توان هر چیزی را مورد استفاده قرار داد و با کنترل جاذبه ها می توان موادی را با موادی ترکیب نمود و نوآوری ها و اختراعات بسیاری داشت. بر این اساس، این گزاره که در فلسفه گفته می شود: «الذاتی لا یدلل»؛ چیزی که ذاتی باشد نه عرضی، دلیل نمی خواهد، مثالی از پدیده های هستی نمی تواند داشته باشد. برای این گزاره چنین مثال می آورند که نمک شور است و نمی توان برای شوری آن دلیل آورد. مثال هایی که در این رابطه آورده می شود دارای مسامحه است؛ چرا که شوری نمک برآمده از چیدمان خاص ذرات و عناصر تشکیل دهندهٔ آن با تجاذبی است که دارد و همین امر دلیل شوری آن است. تمامی پدیده های هستی چیدمان و تجاذب ویژه ای دارد که به هریک خصوصیات و صفاتی را داده است.


۲۹۷

ارزش کار در دنیا

یک ذکر دنیایی، برتر از هزار نماز اهدایی در برزخ است، همان‌طور که بخشیدن یک دانه خرما در زمان حیات از ناحیهٔ خود، برتر از بخشیدن خروارها خرما پس از مرگ است.


۲۹۸

میل باطنی به کار و تهیهٔ مقدمات

اگر کسی میل قلبی و باطنی برای کمک به یکی از اولیای الهی یا مدد رساندن به دین را داشته باشد، خداوند نیز او را کمک می نماید و اگر کسی نتوانست چنین کند معلوم می شود وی در قلب و باطن خود علاقه ای به انجام آن نداشته که خداوند اسباب آن را برای وی فراهم نساخته است. در باب قرض نیز در روایتی است اگر کسی نتوانست بدهی خود را بدهد، به این معناست که خود نمی خواسته است آن را بپردازد. افرادی هستند که در زندگی هدفی ندارند. کسانی که تنها می خورند و می خوابند و در هیچ کاری مؤثر نیستند. این افراد حتی زندگی حیوانی نیز ندارند؛ زیرا حیوانات همراه با خوردن و خوابیدن، حرکت و کاری دارند. نوع زندگی این افراد از نوع زندگی نباتی است که تنها می خورند و می خوابند و چنین کسانی که هدفی ندارند و انجام هیچ کاری به مذاق آنان خوشامد نیست، اسباب انجام هیچ کاری نیز برای آنان فراهم نمی شود.


صفحات:صفحه قبلصفحه بعد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام(مدّظلّه العالی) |صفحه اصلیصفحه اصلی  نقشه سایتنقشه سایت  آر اس اس آر اس اس  پادکست پادکست  پخش آنلاین دروس پخش آنلاین دروس  درباره پایگاهدرباره پایگاه

copyright 2007-2013 تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام (مدّظلّه العالی) می باشد و استفاده از مقالات ، کتاب ها و... با ذکر منبع بلامانع است